«Мотиваційна сфера – основний компонент навчальної діяльності »

« Мотиваційна сфера – основний компонент навчальної діяльності »

« Вступаючи до школи, дитина являє собою знак питання, а  закінчуючи її – крапку. А як хочеться, щоб діти, батьки, вчителі завжди були лише знаком оклику. Адже немає винагороди дорожчої, ніж очі наших дітей, які сяють допитливістю, добротою і любов’ю.»

Дейл Постман

Сучасна педагогіка спрямовує навчально-виховний процес на формування особистості учня, утвердження загальнолюдських цінностей, розкриття потенційних можливостей та здібностей дітей.

Але іноді дитина, коли у неї щось не виходить, ніби замикається в собі, переходить до самозахисту: її функціональні тенденції , які прагнуть до розвитку уповільнюються і виникає небажання вчитися.

Тому педагогічний процес треба зробити особистісно значущим, щоб дитина усвідомлювала навчальну задачу як вільно вибрану, приймала її на основі бажання. Для цього треба формувати та розвивати мотиваційну діяльність на уроках. Мотиваційна сфера школяра є основним компонентом у процесі організації навчальної діяльності.

Мотиваційна сфера кожної дитини глибоко індивідуальна .У кожному класі є щонайменше 5 груп дітей з різними ставленнями до навчальної діяльності. Тому слід використовувати широкий діапазон стимулів, щоб впливати на мотивацію кожного учня. Формування мотивації залежить від певних аспектів, які впливають на створення комфортних умов для навчання кожного.

При цьому варто створювати відповідні умови для діяльності школярів, коли вони можуть працювати відповідно до своїх можливостей і рівня підготовки. Це все також спрямоване на збереження фізичного, психічного і соціального здоров’я дитини, тобто формування  «здоров’єзберігаючої » компетентності навчальної діяльності.

В. Сухомлинський закликав: « Добивайтесь того, щоб учні ваші побачили, відчули незрозуміле, щоб перед ними постало питання. Якщо вам удалося цього досягти – маєте половину успіху.Адже запитання збуджують бажання знати.»

Дитина – цілісна особистість, і насамперед потрібно, щоб педагогічний процес захоплював її повністю, з усіма її життєвими прагненнями й потребами. У цьому процесі дитина повинна зазнати почуття постійного  збагачення життя, задоволення своїх пізнавальних і духовних потреб, які  постійно зростають, стають різноманітнішими. Учіння стане сенсом життя для дитини , якщо ним керувати з її ж позицій, реалізуючи внутрішню готовність до розвитку, самостійності, самоствердження, морального становлення.

Розв’язання  актуальних проблем в початковій школі  можливе лише  на  основі широкого використання  нових педагогічних  технологій.

Одним із основних методичних інновацій є інтерактивні методи навчання, які створюють комфортні умови навчання, при яких учень відчуває свою успішність, свою інтелектуальну досконалість, що робить продуктивним сам процес навчання.

Професія учителя не терпить шаблону, відставання від вимог часу. Людина, яка присвятила їй життя, повинна мати всі якості, що їх вона хоче виплекати в своїх вихованцях. Нова людина може бути вихована тільки новою людиною.